Čo je Aikido


Aikido je japonské bojové umenie, ktoré vytvoril majster Morihei Ueshiba v 20. storočí. Názov "Aikido" sa prekladá ako "Cesta harmonie" alebo "Cesta sily". Toto bojové umenie sa zameriava na obranu a sebapoznanie skrz neagresívne metódy.

Jeho hlavným princípom je využitie energie a sily protivníka proti nemu samému, namiesto priameho súperenia alebo konfrontácie. Aikido využíva plynulé a kruhové pohyby, ktoré umožňujú aikidistovi ovládať situáciu pomocou odvodenia, páčenia a projekcie.

Okrem fyzickej stránky zdôrazňuje Aikido aj duchovný a filozofický rozmer. Cieľom je dosiahnuť harmóniu sám so sebou, s ostatnými a s okolitým svetom.

Cvičenie Aikida prebieha s partnerom, kde jeden útočí a druhý reaguje. To umožňuje aikidistom rozvíjať dovednosti v sebaobrane a súčasne sa učiť kontrolovať a prispôsobiť sa protivníkovej energii.

Aikido je nielen o bojovom umení, ale zároveň o filozofii života a ceste k celkovej harmónii a rozvoju jednotlivca.

martial arts trainer
martial arts trainer

Ósensei Morihei Ueshiba

(Zakladateľ)


Morihei Ueshiba, známy aj ako O-Sensei, bol zakladateľom japonského bojového umenia Aikido. Narodil sa 14. decembra 1883 v japonskom meste Tanabe. Jeho život bol poznačený viacerými skúsenosťami a zmenami, ktoré formovali jeho myseľ a prístup k bojovým umeniam.

Ueshiba trénoval rôzne formy bojových umení a získal skúsenosti v jiu-jitsu, šermu, bojovom umení s mečom a zbraní. Jeho cesty ho zaviedli k hlbšiemu duchovnému a filozofickému pohľadu na bojové umenia. Po období intenzívneho duchovného hľadania vytvoril svoje vlastné bojové umenie, ktoré neskôr dostalo názov Aikido.

O-Sensei založil Aikido na princípe harmónie, respektu a duchovného rozvoja. Jeho cieľom bolo vytvoriť bojové umenie, ktoré by nebolo len prostriedkom sebaobrany, ale aj cestou k sebapoznaniu a harmonii s okolitým svetom.

Morihei Ueshiba zomrel 26. apríla 1969, no jeho odkaz prežíva v Aikidu ako bojovom umení, ktoré zdôrazňuje neagresivitu, sebareflexiu a vnútornú silu v harmónii s ostatnými.